OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 13.02.2023 22:30:04 

Ľudová hudba Romana  Barabasa

Historia

Historia...

 

 

Všetci traja členovia Ľudovej hudby Romana Barabasa sme odchovaní na východniarskom folklóre. Dvaja starší členovia – kapelník Roman Barabas i Marian Kamenický – učia na ZUŠ v Spišskej Novej Vsi – Roman husle a Marian akordeón. Tretí člen kapely – Martin Sliva je tiež učiteľ, učí na základnej škole slovenčinu a hudobnú výchovu. Na začiatku nášho spoločného účinkovania bol folklórny súbor Čačina, ktorého členmi sme v minulosti boli všetci traja. Pre rodinné a pracovné povinnosti sme však postupne súbor opustili, no s láskou dodnes spomíname na krásne súborové časy. Z pôvodnej cimbalovky sa po istých personálnych zmenách stala trojčlenná ľudová hudba a v súčasnom zložení pôsobíme od mája 2005, kedy sme spolu odohrali prvú spoločnú akciu.

 Odvtedy sme spolu odohrali nespočetné množstvo menších i väčších „kšeftov“doma i v zahraničí  / Nemecko-Berlín,  Poľsko-Sczyrk,  Maďarsko-Budapešť /, z ktorých najvýznamnejším bolo pôsobenie na letnej olympiáde v Číne - Pekingu v roku 2008,  kde sme spríjemňovali pobyt slovenských i zahraničných športovcov a hostí v Slovenskom olympijskom dome. Bola to pre nás veľká česť a zážitok na zbytok života.

V septembri 2012 sme sa zúčastnili na najväčšom ázijskom  turistickom festivale v Číne -Shanghaii, kde sme hosťovali s folklórným súborom Čačina.

V marci 2013 sme absolvovali ďalši atraktívný zájazd na festivale v severnom IRAKU  v oblasti Kurdistanu